Kako mediji mogu pomoći djeci da uče o ljudskosti i karakteru
Kao roditelji gajimo mnoge nade za našu djecu. Želimo da žive sretne, uspješne živote. Nadamo se da će pronaći ljubav, možda imati vlastitu djecu, te da će ustrajati u ostvarenju svojih snova. Ali ono čemu se uistinu nadamo jest da će naša djeca postati dobra ljudska bića – dragi ljudi, puni poštovanja za druge i nadasve iskreni.
Kako onda istovremeno podupirati kod djeteta ove snažne osobine i učiti ih ključnim vještinama kao što su timski rad, komunikacija i ustrajnost? Velikim dijelom djeca uče te stvari slijedeći roditeljske primjere i kroz iskustva u školi i u zajednici. Ali i pomoću medija. Budući da filmovi, televizija, knjige, video igre i društvene mreže igraju tako veliku ulogu u životu djece, ima smisla reći da djeca i kroz medije uče životne lekcije o karakteru.
Postoji nekoliko specifičnih načina učenja o karakteru posredstvom medija:
Gledajte sport
Ne samo da gledanje sportskih utakmica s djecom može biti vrlo zabavno i pomoći im da se vežu uz neki tim ili igrača, ono može biti izvanredna prilika da djeca uče o timskome radu i ustrajnosti. Ukažite im na činjenicu da je svaki igrač jednako važan i da bez njega/nje momčad ne bi uspjela pobijediti.
Razgovarajte o vašem iskustvu na društvenim mrežama
Društvene mreže poput Facebooka, Instagrama i You Tube-a mogu biti dobro mjesto za izgradnju karaktera. Ako pregledavanjem sadržaja na tim mrežama primijetite neku lijepu i dirljivu fotografiju, objavu ili video, pokažite ju svome djetetu i zajedno prokomentirajte kako je za njezino objavljivanje bilo potrebno mnogo hrabrosti. Razgovarajte i o rizicima koje sa sobom nosi izlaganje nekih intimnih detalja i kako je ponekad važno riskirati (razumno, naravno) kako biste bili svoji, usprkos mogućim kritikama.
Širite svoje horizonte
Gledanjem dokumentaraca ili filmova o ljudima koji žive drukčije od vas mogu izazivati empatiju, suosjećanje i poniznost. Tijekom obiteljske večeri posvećene gledanju filmova gledajte nešto posebno – priču o nekome tko je druge rase ili religije, ili o zajednici koja je u težoj situaciji od vaše, ili o supkulturi s drukčijim vrijednosnim sustavom od vašeg – i potičite djecu na raspravu nakon što odgledate film.
Igrajte video igre zajedno
Obiteljsko igranje video igara nudi priliku da zajedno vježbate timski rad, rješavanje problema, komunikaciju, ustrajnost, ali i da se zabavite. Odaberite igre koje može igrati više igrača i gdje su igrači obvezni igrati zajedno kako bi pobijedili. Modelirajte komunikaciju za vrijeme igre tako da ona bude puna poštovanja (pokušajte s "Trebam pomoć" umjesto "Ti idiote"). Ako djeca pritom iznova pokušavaju ostvariti cilj igre, pohvalite ih za trud i postignuća.
Uzmite time-out
Posljednjih godina kućanstva diljem svijeta preplavljuju zvukovi mobitela koji javljaju nove obavijesti s društvenih mreža i o pristiglim porukama i mailovima. Ono što je važno naglasiti jest da djecu možemo učiti kako se niti na jednu poruku ne mora odgovarati iste sekunde kad je ona pristigla. Sljedeći put kad čujete da je nekome stigla poruka i znate da nije od životne važnosti, recite naglas: "Ne trebam ju odmah pročitati".
Ovu lekciju možete primijeniti i na društvene mreže. Ako koristite neku od društvenih mreža i na njoj vidite nešto što vas uznemiruje, razgovarajte sa svojom djecom i objasnite im zašto ne želite odmah odgovoriti – recite im: "Možda bih sada rekao/la nešto što bih kasnije požalio/la" ili „Radije bih rekao prijatelju da me to smeta u lice, nego javno na Twitteru".
Napisao/la: Roda
Prevela i prilagodila: Marta Hržić Izvor: Common Sense Media Tekst je nastao u sklopu projekta Razmisli pa klikni ide u vrtić koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Objavljeni sadržaj i mišljenja odgovornost su udruge RODA.