Ženska neplodnost – liječenje i skrb
Tvoji koraci kod traženja liječničke pomoći
Vrijeme potrebno za čitanje: 7 minuta
Kako pronaći razlog zbog kojeg ne možete zatrudnjeti?
Dijagnoza je prvi korak u prevladavanju problema neplodnosti. Točna dijagnoza štedi vrijeme i ključan je faktor u ovom procesu. Što se ranije otkrije urok neplodnosti, veće su šanse za uspješno liječenje. Precizna dijagnoza pomoći će vam da dobijete najbolju terapiju za specifičan uzrok neplodnosti.
Koliko će trajati dok ne dobijem dijagnozu?
Taj put je ponekad dugačak. Neplodnost je nevidljiva i ljudi često niti ne sumnjaju da mogu imati problema s plodnošću. Pokušavaju bez uspjeha začeti dijete mjesecima ili čak godinama prije nego što potraže liječničku pomoć.
Kada trebamo zatražiti liječničku pomoć?
Kako ne biste gubili dragocjeno vrijeme, zatražite pomoć stručnjaka za reproduktivno zdravlje nakon godinu dana neuspješnih pokušaja začeća. Ukoliko je partnerica starija od 35 godina, obratite se liječniku nakon šest mjeseci neuspješnih pokušaja. Odaberite stručnjaka u kojeg imate povjerenje i on će vam predložiti dijagnostički plan. Proces dijagnostike uvijek bi trebalo započeti od muškog partnera, budući da su u većini slučajeva početni testovi brzi i jednostavni. Nakon toga radi se dijagnostika neplodnosti partnerice.
Koliko će to koštati?
Financijski faktor u liječenju neplodnosti ne bi trebalo podcijeniti – liječenje ponekad može biti prilično skupo. Ukoliko se dijagnostički koraci provode pravilnim redoslijedom, niz skupih testova i zahvata je moguće izbjeći.
Što mogu očekivati kod prvog posjeta stručnjaku za humanu reprodukciju?
Ovo je vrijeme za inicijalni pregled. Potraga za uzrocima ženske neplodnosti započet će procjenom tjelesnog i zdravstvenog stanja. Liječnik će postaviti pitanja o vašem menstrualnom ciklusu. Također će vas pitati o ranijim bolestima, posebno onima koje su vezane uz reproduktivni sustav. Važno je podijeliti sve informacije o prethodnim porodima, pobačajima i kirurškim zahvatima. Ponekad uzrok neplodnosti može biti genetski, zato će vas liječnik pitati jesu li vaši rođaci imali problema s neplodnošću. Obavit će i ginekološki pregled. Na temelju rezultata pregleda, liječnik će sastaviti dijagnostički plan, koji može uključivati nekoliko koraka.
Koji mogu biti sljedeći koraci u dijagnostici?
1. Mikrobiološki testovi, cervikalni brisevi i drugi testovi
Ovi testovi daju liječniku opći smjer za buduću dijagnostiku i liječenje. Mikrobiološki testovi provjeravaju infekcije, spolno prenosive bolesti ili upale koje treba liječiti. Ključno je provjeriti eventualnu klamidijsku infekciju, jer ona može oštetiti jajovode. Pacijenticu se također može uputiti na dodatne analize krvi i urina.
2. Ultrazvučni pregled jajnika i njihove funkcije
Da bi se ostvarila trudnoća, potrebna je ovulacija. Vaš liječnik će ultrazvučnim pregledom pratiti razvoj folikula i ovulacije tijekom jednog ciklusa. To će pomoći utvrditi događa li se ovulacija spontano ili je potrebno uzimati dodatke prehrani ili lijekove.
3. Hormonalni testovi
Velik broj slučajeva neplodnosti kod žena vezan je uz hormonalne disfunkcije. Liječnik će zatražiti da napravite krvne pretrage kako bi provjerili razine različitih ženskih spolnih hormona tijekom različitih faza menstrualnog ciklusa. Dodatno je potrebno provjeriti hormone štitnjače i neke druge hormone.
4. Pregled jajovoda
Ispitivanje prohodnosti jajovoda je izuzetno važno i treba se obaviti prije početka bilo kojeg oblika liječenja. Ukoliko su jajovodi neprohodni, spermiji ne mogu proći i začeće nije moguće bez metoda medicinski potpomognute oplodnje. Potrebno je odrediti uzrok neprohodnosti, a u nekim slučajevima može se ukazati potreba za kirurškim postupkom odstranjivanja jajovoda.
Postoji nekoliko metoda za utvrđivanje stanja jajovoda, a liječnik će odabrati najprikladniji postupak za vas. Dvije najčešće metode za ispitivanje prohodnosti jajovoda su rendgensko i ultrazvučno snimanje. Izuzetno je važno ne propustiti ovaj rani dijagnostički postupak!
5. Kirurški dijagnostički postupci
U nekim slučajevima potrebno je posegnuti za kirurškim zahvatom kako bi se dobila što preciznija dijagnoza. Taj postupak, koji se naziva laparoskopija, omogućuje liječniku dobro pregledati organe pomoću minijaturne kamere. Ako liječnik tako odluči, a pacijent se s time složi, moguće je odmah djelovati na problem koji se uoči tijekom postupka. Laparoskopija je jednostavnija i lakše se podnosi od klasičnog abdominalnog kirurškog zahvata.
6. Genetska i imunološka ispitivanja i drugi testovi
Kada uobičajeni dijagnostički postupci ne daju jasan odgovor o uzrocima neplodnosti, potrebno je učiniti dodatne pretrage. Na primjer, u slučaju ponavljanja pobačaja, uzrok može biti povezan s genetskim ili imunološkim problemima.
Kako da dobijem brzu i preciznu dijagnozu neplodnosti?
Za dobru dijagnozu i bolje rezultate liječenja, u proces se mogu uključiti i drugi stručnjaci – genetičari, endokrinolozi, imunolozi i dr. Kada se napravi potreban set dijagnostičkih testova, vaš liječnik će s vama i vašim partnerom razmotriti plan liječenja. Kada je riječ o ženskoj neplodnosti, vrijeme je ključno – nakon dobi od 35 godina, ženine šanse za trudnoću naglo padaju, stoga ne gubite vrijeme.
Postoje li kakvi lijekovi ili dodaci prehrani koji mogu pomoći?
Na tržištu postoji mnoštvo dodataka prehrani i lijekova koji navodno pomažu da ostanete trudni. Važno je upamtiti da oni mogu imati i neke neželjene učinke i da ih treba uzimati uz suglasnost liječnika te nakon što je završen kompletan dijagnostički postupak. Na primjer, lijekove za stimulaciju jajnika ne bi trebalo uzimati prije nego što su pregledani jajovodi i kvaliteta spermija.
Koje metode i oblici liječenja se mogu primijeniti?
Ovisno ospecifičnoj dijagnozi, postoji niz različitih metoda i postupaka liječenja. Odabrat ćete onaj koji je najprikladniji za vas u dogovoru s vašim liječnikom - stručnjakom za reproduktivno zdravlje u kojeg imate povjerenja.
Promjene u načinu života
Liječenje neplodnosti započinje brigom o našem tijelu. Kada pokušavamo zatrudnjeti, dobro je riješiti se svih štetnih navika poput pušenja, konzumiranja alkohola ili prevelikih količina kave. Prekomjerna tjelesna težina također je negativan faktor u liječenju neplodnosti, a pravilna prehrana i uravnotežena tjelesna aktivnost mogu pomoći u tom procesu. Rad u okruženju izloženom štetnim tvarima također može štetiti trudnoći, stoga bi ga žene koje pokušavaju zatrudnjeti trebale izbjegavati.
Liječenje infekcijskih, hormonalnih i drugih bolesti i stanja
Dijagnosticirane bolesti treba liječiti. Liječnik će propisati odgovarajuće lijekove za infekcijske bolesti ili će vas uputiti drugim specijalistima ako je potrebno liječenje pratećih stanja ili bolesti. Ukoliko postoji problem s ovulacijom, što je prilično često, može se koristiti hormonalna terapija kako bi se folikuli stimulirali na rast i oslobađanje jajne stanice.
Operacija
Ponekad je potrebna ginekološka operacija. Suvremeni ginekološki kirurški zahvati su manje bolni i lakši za oporavak.
Inseminacija
Kada je partnerica starija od 35 godina, liječnici mogu preporučiti započeti s postupkom medicinski potpomognute oplodnje kako bi postigli trudnoću. Naravno, to treba učiniti nakon što se utvrdi temeljita dijagnoza i nakon što se izliječe sve infekcijske i druge bolesti koje mogu biti prepreka uspješnom liječenju.
Što je intrauterina inseminacija i kako ona funkcionira?
Inseminacija (IUI) je postupak medicinski potpomognute oplodnje koji se provodi u zdravstvenoj ustanovi. Liječnik uzima sjeme (spermu) muškarca, obrađuje ga, i pomoću medicinskih instrumenata unosi direktno u maternicu žene. Inseminacija se prakticira kako bi se omogućilo većem broju spermija da dopru do jajne stanice. Obrađeno sjeme sadrži znatno više spermija od sjemena koje se ispušta tijekom uobičajenog spolnog odnosa. Liječnik također može propisati lijekove koji potiču razvoj jednog ili više folikula tijekom menstrualnog ciklusa. Međutim, to treba učinit s oprezom, kako bi se izbjegao rizik višeplodne trudnoće.
Kolike su nam šanse ako koristimo postupak intrauterine inseminacije?
Šanse za postizanje trudnoće postupkom inseminacije iznose između 6 i 20% po ciklusu, ovisno o broju folikula koji se razviju u tom ciklusu i broju spermija. Inseminacija koja se napravi u ciklusu u kojem se razvije više od jednog folikula povećava rizik od višeplodne trudnoće.
Izvantjelesna oplodnja
Za manji postotak parova postupak liječenja možda neće uspjeti. U takvim slučajevima, liječnici mogu predložiti postupak izvantjelesne oplodnje (in vitro oplodnja, IVF).
Što je izvantjelesna oplodnja i kako ona funkcionira?
To je postupak oplodnje koji se odvija izvan tijela žene u kontroliranom medicinskom okruženju. Da bi se proveo postupak, potrebno je iz tijela muškarca izvaditi muške spolne stanice – spermije te iz tijela žene ženske spolne stanice – jajne stanice.
Stimulacija jajnika
Za uspješniji postupak izvantjelesne oplodnje, potrebno je stimulirati jajnike žene kako bi proizveli više folikula – to se radi uz pomoć hormonalne terapije koju propisuje i kontrolira stručnjak za reproduktivno zdravlje.
Vađenje jajnih stanica
Kada je proizveden dovoljan broj folikula, liječnik će obaviti postupak vađenja jajne stanice.
Laboratorijska faza
Obrađeno sjeme i jajne stanice oplođuju se u laboratorijskim uvjetima te se dobiveni zameci razvijaju 2 do 5 dana izvan tijela žene.
Transfer zametka
Zatim se, po mogućnosti jedan zametak, vraća u maternicu žene. Taj se postupak naziva transfer zametka.
Testovi na trudnoću
Nakon 10-14 dana radi se test na trudnoću kako bi se utvrdilo je li oplodnja uspjela. Višak zametaka može se krioprezervirati (zamrznuti) za korištenje u budućnosti.
Kolike su nam šanse kod izvantjelesne oplodnje?
Suvremena medicinska znanost omogućuje izvrsne rezultate u dijagnostici i liječenju ženske neplodnosti. Uspješnost postupaka izvantjelesne oplodnje ovisi o nizu faktora, od kojih je najvažniji dob žene. U prosjeku, šanse za uspjeh su 35-40% ukoliko je žena mlađa od 35 godina, a nakon toga šanse naglo padaju. Nakon dobi od 45 godina, šanse žene za začeće vlastitom jajnom stanicom su gotovo nikakve.
Što je najvažnije upamtiti?
Ženska dob je ključna za plodnost. Ako planirate trudnoću, ne odgađajte ju!
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.