Trudnoća nakon neplodnosti
Test na trudnoću i tvoji daljnji koraci
Vrijeme potrebno za čitanje: 4 minute
Kada trebam napraviti test na trudnoću nakon liječenja neplodnosti?
Obično je najboljepričekati dva tjedna nakon postupka liječenja prije nego što napravite kućni test na trudnoću iz urina. Ukoliko se odlučite za test na trudnoću iz krvi, možete ga napraviti deset dana nakon postupka. To razdoblje čekanja može za vas biti tjeskobno i stresno. Tijekom ta dva tjedna najbolje je voditi brigu o sebi i truditi se izbjegavati stres. Neke žene u tom razdoblju mogu imati simptome poput grčeva ili oskudnog krvarenja. Ti simptomi obično nisu povezani s trudnoćom, niti ukazuju na nju.
Što trebam učiniti nakon što test na trudnoću bude pozitivan?
Ukoliko je vaš test na trudnoću pozitivan, kontaktirajte svog ginekologa i pitajte ga za sljedeće korake. Liječnik vam može preporučiti dodatne pretrage, poput analiza krvi ili ultrazvuka, kako bi pratili tijek vaše trudnoće.
Kada napraviti prvi pregled u trudnoći i kako često odlaziti na preglede?
Prvi pregled: Dogovorite prvitrudnički pregled odmah nakon što ste dobili pozitivan test na trudnoću. Na tom pregledu vaš ginekolog će provjeriti vaše opće zdravstveno stanje i status trudnoće. Može vam postaviti pitanja o vašoj zdravstvenoj povijesti, uputiti vas na pretrage krvi, ili obaviti sistematski pregled, uključujući i provjeru vaše tjelesne težine i mjerenje krvnog tlaka. Vaš prvi trudnički pregled je odlična prilika za postavljanje svih pitanja koje imate o trudnoći i razgovor s liječnikom o vašim planovima za brigu o zdravlju prije poroda.
Pregled u 13. tjednu trudnoće: Tijekom ovog pregleda obavljase ultrazvučni pregled pomoću kojega se mogu dijagnosticirati eventualni problemi kod ploda.
Pregled u 16. tjednu trudnoće: Do tog stadija trudnoće formiranje organa budućeg djeteta već je završeno. Tijekom ovog pregleda može se obaviti ultrazvučni pregled s ciljem otkrivanja eventualnih malformacija. Rade se i analize krvi kako bi se otkrile potencijalne anomalije. U slučaju potrebe, liječnik može preporučiti dodatne dijagnostičke genetske pretrage.
Nakon ovog pregleda, jednom mjesečno se obavljaju redoviti pregledi sve do rođenja djeteta. Tijekom svakog posjeta liječnik će obaviti standardni pregled, uključujući pregled ultrazvukom, mjerenje krvnog tlaka i tjelesne težine te pretrage urina.
Tijekom 26. tjedna trudnoće može se kontrolirati šećer u krvi zbog potencijalne dijagnostike gestacijskog dijabetesa.
Tijekom 34. – 36. tjedna trudnoće mogu se provesti određeni mikrobiološki i virusni testovi. Ovo je također vrijeme kada se računa procijenjeni termin poroda.
Važno je voditi redovitu brigu o zdravlju tijekom cijelog trajanja trudnoće i o bilo kakvim zabrinjavajućim simptomima ili promjenama obavijestiti svog liječnika. Pažljivo kontroliranje trudnoće i reagiranje na svaku sumnju koje se može pojaviti omogućuje liječnicima da osiguraju najbolji mogući ishod, kako za majku, tako i za dijete.
Je li sigurno uzimati lijekove za vrijeme trudnoće?
Važno je upamtiti da su samo lijekovi koje je propisao vaš liječnik sigurni za korištenje tijekom trudnoće. Uvijek se preporuča konzultirati medicinskog stručnjaka prije nego što posegnete za lijekovima koji se izdaju bez recepta. Neki lijekovi poput Ibuprofena ne preporučuju se za vrijeme trudnoće i treba ih izbjegavati.
Jako se bojim, je li to normalno?
Iskustvo trudnoće nakon neplodnosti je jedinstveno za svakog pojedinca i svaki par. Trudnoća nakon neplodnosti može biti složena i izazovna. Tako se kod osoba koje su se borile s problemom neplodnosti može pojaviti velik strah i tjeskoba zbog mogućeg gubitka trudnoće ili pojave komplikacija. I premda je to normalno, dobro je isprobati neke tehnike koje nam pomažu da se nosimo s negativnim emocijama. Možete potražiti pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje, grupa podrške ili online zajednica osoba sa sličnim problemima. Krenite na put roditeljstva sa strpljenjem i otvorenog uma i tražite potporu i resurse koji vam mogu pomoći da vaše putovanje bude radosno.
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.