Što učiniti kada do trudnoće ne dolazi
Što može otežati postizanje trudnoće i kada se obratiti liječniku
Vrijeme potrebno za čitanje: 4 minute
Zašto pokušaji trudnoće mogu biti emocionalno teški i koji osjećaji se mogu pojaviti u tom razdoblju?
Pokušaji začeća ponekad mogu biti emocionalno teški. Možete se osjećati zaista puni nade, zatim tužni, pa zabrinuti, iznova i iznova svaki mjesec. Potpuno je normalno doživljavati sve te osjećaje. Razgovor o tome kako se osjećate s nekim u koga imate povjerenja, poput svog partnera ili prijatelja, može vam pomoći da se osjećate snažnije i optimističnije.
Što može otežati postizanje trudnoće, i kako to može utjecati na moje unutarnje emocionalno stanje?
Teškoće sa začećem mogu biti uzrokovane različitim faktorima, uključujući vašu dob, zdravstveno stanje i odabir stila života. Neuspješni pokušaji mogu dovesti do osjećaja frustracije. Važno je voditi brigu o sebi. Razgovarajte s liječnikom ukoliko je to potrebno. Otvorena komunikacija s partnerom također vam može pomoći da se osjećate bolje tijekom tog razdoblja.
Koji su mogući razlozi zbog kojih ne ostajem trudna nakon toliko pokušaja?
Čak i kada se jako trudite, postoje različiti razlozi zbog kojih je teško zatrudnjeti. Važni mogu biti faktori poput odabira pravog vremena, zdravstvenog stanja ili vašeg stila života. Morate biti strpljivi i surađivati s liječnicima kako biste razumjeli te faktore i suočili se s njima. To će vam pomoći da pronađete najbolji način u vašim naporima za postizanje trudnoće.
Kada trebam posjetiti liječnika ako ne uspijevam zatrudnjeti?
Ukoliko ste mlađi od 35, dobro je obratiti se za pomoć nakon godine dana. Ako ste stariji od 35, trebali biste razmisliti o pomoći nakon šest mjeseci. Važno je djelovati na vrijeme! Pravovremeni razgovor sa stručnjakom za reproduktivno zdravlje može vam pružiti korisne savjete za vašu osobnu situaciju.
Koji su česti razlozi zbog kojih parovi ne mogu imati djece i kako se moj partner i ja možemo boriti s tim problemima zajedno?
Razlozi zbog kojih ne možete dobiti dijete mogu biti razni, od vaše dobi do problema sa zdravljem ili načinom na koji živite. Razlozi mogu ležati kod oboje partnera. Kako biste se suočili s tim problemima, važno je otvoreno razgovarati, pružiti jedan drugome podršku i imati razumijevanja jedan za drugoga. Zajedništvo, razumijevanje i zajedničko donošenje odluka mogu vam pomoći da prebrodite to razdoblje.
Što će se dogoditi kada potražim liječničku pomoć zbog problema sa začećem djeteta i kada bih trebala zatražiti pomoć?
Traženje liječničke pomoći je dobar korak. Ako ste mlađi od 35 i više od godinu dana bezuspješno pokušavate zatrudnjeti, ili ste stariji od 35 i pokušavate šest mjeseci, vrijeme je da potražite pomoć. Liječnici će vam napraviti različite pretrage, sastaviti individualni plan liječenja prilagođen vašim potrebama i pružiti vam podršku. To će biti od velike pomoći u rješavanju problema s neplodnošću.
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.