Što je neplodnost?
Što se točno smatra neplodnošću i što možemo učiniti
Vrijeme potrebno za čitanje: 2 minute
Što se točno smatra neplodnošću?
Obično, kada par ima redovite i nezaštićene spolne odnose, šanse za začeće iznose oko 20-25% svaki mjesec. O neplodnosti govorimo kada par neuspješno pokušava začeti dijete tijekom 12 mjeseci. Kada je partnerica starija od 35 godina, to je razdoblje čak i kraće – samo 6 mjeseci.
Već imam dijete, zašto ne mogu začeti?
Postoje dva tipa neplodnosti. Kada partnerica nijednom nije ostvarila trudnoću usprkos pokušajima, govorimo o primarnoj neplodnosti. Nemogućnost iznijeti trudnoću do kraja se također smatra neplodnošću. U tom slučaju govorimo o sekundarnoj neplodnosti. Čak i kod osoba koje su uspješno zanijele u prošlosti, neka stanja mogu dovesti do sekundarne neplodnosti.
Što je uzrok neplodnosti?
Neplodnost može imati različite uzroke, a vrlo često postoji više od jednog uzroka zbog kojeg ne dolazi do trudnoće. Dokazano je da uzroci neplodnosti mogu ležati kod muškaraca i kod žena u jednakoj mjeri. Postoji također određeni postotak parova kod kojih je nemoguće odrediti uzrok neplodnosti – to nazivamo neobjašnjivom ili idiopatskom neplodnošću. Više o dijagnostici ženske neplodnosti možete pronaći ovdje, a dijagnostici muške neplodnosti ovdje.
Je li to ženin problem?
Važno je imati na umu da neplodnost nije samo ženski problem! Stavljanje stigme neplodnosti isključivo na ženu predstavlja jednu od najvećih prepreka u prevladavanju problema neplodnosti. Ponekad muškarci odbijaju prihvatiti činjenicu da njihovo stanje može biti faktor koji doprinosi neplodnosti i nerado pristaju na pretrage i liječenje. To dovodi do gubitka dragocjenog vremena za par, a partnerica se često podvrgava nepotrebnim, skupim i bolnim medicinskim postupcima. Dijagnosticiranje muške neplodnosti je brzo, lagano i bezbolno. Zato, uvijek se preporuča započeti dijagnostiku od muškog partnera.
Osim što predstavlja zdravstveni problem, neplodnost je također i emocionalni izazov. Suočavanje s psihološkim učincima je izuzetno važno. Nažalost, neplodnost se još uvijek često doživljava kao isključivo ženski problem. Prihvaćanje činjenice da se neplodnost tiče obaju partnera pomaže paru u suočavanju s emocionalnom traumom i olakšava proces liječenja njima i medicinskim stručnjacima.
Što možemo učiniti?
Ne gubite vrijeme! Vrijeme je jako važno u prevladavanju problema neplodnosti. Što se brže dijagnosticira problem, veće su šanse za njegovo rješavanje. Kada sumnjate da imate poteškoća sa začećem, najbolje je posjetiti stručnjaka za reproduktivno zdravlje. To nije običan ginekolog ili liječnik opće prakse.
Postoje li kakvi prirodni ili narodni lijekovi koji bi mogli pomoći?
Narodni lijekovi su neučinkoviti, troše dragocjeno vrijeme, a mogu uzrokovati i ozbiljne zdravstvene probleme. Neplodnost je složen problem. Bilo kakvi pokušaji uzimanja lijekova na vlastitu ruku ili samostalnog liječenja mogu biti štetni i predstavljati rizik za vaše zdravlje. Takvi pokušaji mogu uzrokovati i emocionalni stres jer ne dovode do pozitivnih rezultata. Štoviše, odgađanjem profesionalne pomoći trošimo dragocjeno vrijeme i smanjujemo šanse za željeni ishod. Za uspješno liječenje neplodnosti vama, kao i svima koji se nalaze u vašoj situaciji, potrebna je stručna medicinska pomoć. Takve medicinske stručnjake zovemo specijalistima humane reprodukcije.
Najvažnija poruka je da neplodnost nije presuda, da je se ne treba stidjeti i da ju možete pobijediti. Niste u tome sami!
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.