Muški spolni hormoni
O testosteronu i ostalim muškim spolnim hormonima
Vrijeme potrebno za čitanje: 2 minute
Što su hormoni?
Hormoni su kemijske tvari koje proizvode i luče različiti organi u tijelu. Te tvari mogu putovati iz jednog dijela tijela u druge dijelove. Hormoni pokreću i kontroliraju brojne funkcije u ljudskom tijelu. Spolni hormoni su posebna skupina hormona koji imaju ključnu ulogu u ljudskom razmnožavanju.
Što su muški spolni hormoni?
Oni su regulatori koji pokreću sve procese u muškom reproduktivnom sustavu i upravljaju njima. Zahvaljujući muškim spolnim hormonima, muškarci imaju funkcionalan reproduktivni sustav i razvijaju sekundarne spolne oznake – dlakavost na licu i prsima, tipičnu građu tijela i mišićnu masu. Ti hormoni poznati su pod nazivom androgeni, a luče ih testisi.
Što je testosteron?
Testosteron je najvažniji muški spolni hormon. Proizvode ga testisi. Malu količinu testosterona proizvode i nadbubrežne žlijezde koje su smještene na vrhu svakog bubrega. Testisima upravlja hipofiza u mozgu. Muškarcima je testosteron potreban za normalnu reproduktivnu i seksualnu funkciju. Testosteron je odgovoran za tjelesne promjene koje se događaju u pubertetu – razvoj penisa i testisa, dlakavost lica i tijela i rast mišića. Testosteron pokreće stanice u testisima da proizvode spermije. Također je odgovoran za opće zdravlje muškarca. Pomaže u rastu kostiju i utječe na raspoloženje i libido. Proizvodnja testosterona počinje značajno rasti u vrijeme puberteta, a zatim postepeno opadati nakon tridesete godine života.
Možete li imati previše testosterona?
Nije čest slučaj da muškarci prirodno imaju višak testosterona. Zapravo, abnormalno visoke razine testosterona najčešće su kod muškaraca koji uzimaju anaboličke steroide ili testosteron kako bi povećali mišićnu masu. Previsoke razine testosterona izazvane umjetnim putem mogu uzrokovati sljedeće probleme kod muškaraca:
- male količine spermija, smanjenje testisa i impotencija
- oštećenje srčanog mišića
- povećanje prostate
- bolesti jetre
- akne
- zadržavanje tekućine uz oticanje nogu i stopala
- visok krvni tlak i kolesterol
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.