Kako funkcionira muški reproduktivni sustav?
O ulozi muških spolnih organa i potencijalnim problemima s neplodnošću
Vrijeme potrebno za čitanje: 3 minute
Što je muški reproduktivni sustav?
Reproduktivnim sustavom nazivamo dijelove muškog tijela koji proizvode muške reproduktivne stanice odgovorne za oplodnju. Svi ti organi smješteni su u donjem dijelu trbušne šupljine. Poznati su i pod nazivom muški spolni organi.
Koja je uloga spolnih organa?
Testisi (1)
U pravilu postoje dva testisa. Oni su glavni reproduktivni organi koji proizvode muške spolne stanice (spermatozoidi/spermiji ili sjeme/sperma) i muške spolne hormone.
Pasjemenici i sjemenovodi (2 i 3)
Svaki testis ima pasjemenik, svojevrsnu cijev koja spaja testis sa sjemenovodom. Njihova uloga je čuvanje, razvoj i transport stanica spermija.
Mošnja
Mošnje su kožne vrećice na vanjskom dijelu tijela u kojima su smješteni testisi.
Penis (4)
Penis ima ključnu ulogu u spolnim odnosima. Građen je na način da postiže erekciju kada se napuni dovoljnom količinom krvi. Za vrijeme ejakulacije izbacuje stanice spermija.
Žlijezda prostata (5)
Organ koji sudjeluje u proizvodnji sjemene tekućine i u ejakulaciji.
Sjemeni mjehurići (6)
Parni organi koji proizvode komponente sjemene tekućine.
Spermatozoidi
Muške spolne stanice, zovu se i spermiji (nekad se nazivaju i sjeme/sperma). U njima je smješten genetski materijal.
Kako funkcionira muški reproduktivni sustav?
Glavni organi muškog reproduktivnog sustava su testisi. U njima nastaju muške spolne stanice, koje zovemo spermatozoidi (spermiji). Testisi također proizvode muški spolni hormon. Svaki testis povezan je sa sustavom odvodnih kanala koji uključuju pasjemenik smješten u mošnji i sjemenovod koji ulazi u malu zdjelicu kroz preponski kanal. U tim kanalima odvija se proizvodnja spermija, a također se proizvode i čuvaju neke komponente sjemene tekućine. Kroz ejakulacijski kanal sjemena tekućina ulazi u urinarni kanal i od ovog dijela nadalje ima isti put kao i urin. Kod ejakulacije, sjemenoj tekućini dodaju se izlučevine pomoćnih žlijezda, poput sjemenih mjehurića, prostate i dr.
Zašto su testisi izvan tijela?
Testisi se nalaze u izdvojenim kožnim vrećicama koje nazivamo mošnje i koje su smještene u donjem dijelu stidnog područja. Nalaze se izvan tijela, zato što je optimalna temperatura za proizvodnju spermija niža od temperature trbušne šupljine. Zbog toga je izuzetno važno spriječiti pretjerano zagrijavanje testisa. Nemojte nositi usko donje rublje i hlače i nemojte raditi s prijenosnim računalom u krilu kroz dulje vremensko razdoblje. Sve to može oštetiti vaše spermije.
Kada se muški fetus razvija unutar maternice, testisi se postepeno spuštaju unutar mošnji i do kraja devetog mjeseca mošnje zauzimaju svoj stalan položaj izvan tijela. Postoji nekoliko razloga zbog kojih testisi mogu ostati u tijelu nakon rođenja djeteta. To stanje, koje se naziva kriptorhizam, izuzetno je podmuklo jer može dovesti do neplodnosti ukoliko se ne prepozna na vrijeme.
Nemam problema sa spolnim odnosima, kako mogu imati problema s neplodnošću?
Penis je organ koji izvodi spolni odnos. Sastoji se od tri glavna dijela: korijena, tijela i glavića. Korijen penisa pričvršćen je za stidne kosti. Tijelo penisa je cilindričnog oblika, stanjeno na donjem i gornjem dijelu. Sastoji se od dvije šuplje cjevaste strukture i spužvastog tkiva. Te strukture su ključne za postizanje erekcije. Važno je znati da veličina penisa i postizanje erekcije nisu dokaz muške plodnosti. Muška plodnost ovisi o količini i kvaliteti spermija. Samo pomoću testa koji se naziva spermiogram moguće je odrediti postoje li problemi s plodnošću.
Zašto su spermiji toliko važni?
Spermij je muška spolna stanica koja je izuzetno mala. Građen je od glave, vrata, središnjeg dijela (s mitohondrijima koji osiguravaju energiju za kretanje) i repa. U glavi je smješten genetski materijal. Spermij se kreće ritmičkim pokretima repa i ulazi u ženski spolni trakt brzinom od oko 3 mm u minuti. Glava spermija lomi stijenke ženske jajne stanice da može prodrijeti u nju i oploditi ju. Proizvodnja spermija naziva se spermatogeneza, to je proces koji traje 60 dana i događa se u testisima. Proizvodnja stanica spermija započinje u pubertetu i smanjuje se starenjem. Prosječni životni vijek spermija je 3 mjeseca. Sposobnost spermija za oplodnju može biti uvelike narušena pušenjem, upotrebom alkohola, droga, nekih lijekova, anaboličkih steroida, zračenjem i nekim utjecajima iz okoline. Stoga, ukoliko želite začeti dijete, pametno je voditi zdrav život i odreći se pušenja, alkohola i droga najmanje 3 mjeseca unaprijed.
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.