Doji li i vaša beba cijelo poslijepodne i večer?
"Moja beba već satima doji i cendra cijelu večer! Što nije u redu s njom? Možda nemam više dovoljno mlijeka pa se nikako ne može zasititi i stalno je gladna! Trebam li nadohranu bočicom?".
Većina majki koje doje, prije ili poslije se suoče s periodom u kojemu im se beba doslovno ne skida s prsa. S obzirom na to da je majčinstvo već i samo po sebi vrlo zahtjevna aktivnost, neke majke ovo neprekidno dojenje i cendranje počinje zamarati i preko granica njihove izdržljivosti. Poneke počnu sumnjati da dojenje kod njih više i ne može funkcionirati dobro, vjeruju da "ostaju bez mlijeka" i da im je beba zato gladna. Na žalost, sve ovo u mnogim slučajevima bude i konačan povod za prestanak dojenja.
Stalno, neprekidno dojenje je pojava kada vaša beba češće traži dojku u određeno doba dana, a zatim produlji vrijeme do sljedećeg podoja. Vrlo se često pojavljuje i zbiva se najčešće navečer. Često, iako ne uvijek, nakon toga slijedi dulji period spavanja: beba možda treba "napuniti rezervoar" prije dugog sna. Na primjer, vaša beba možda doji svaki sat (ili čak stalno, bez prekida) između 18 i 22 sata, a zatim dulje spava, a možda i prespava noć.
Stalno dojenje često se podudara s razdobljem u kojem je vaša beba nervozna i nemirna. Beba možda doji par minuta, zatim ispusti dojku, uznemiri se ili plače, opet primi dojku, pušta, divlja, plače ... i tako satima ... VRLO frustrirajuće, a vi se pitate dobiva li beba dovoljno mlijeka, smeta li joj nešto što ste pojeli, ili joj SVE smeta ... Ovo vam zaista može poljuljati samopouzdanje, osobito ako je pored vas netko tko vam postavlja ista pitanja (vaša majka, muž ili svekrva).
Takvo ponašanje je NORMALNO i nema nikakve veze s vašim mlijekom ili majčinstvom. Ako je beba zadovoljna ostatak dana, i ništa ju ne muči u tom periodu nemira (npr. grčevi), samo nastojte smiriti bebu i ne razbijajte glavu o razlozima. Neka beba doji koliko dugo i koliko često želi. Zaposlite tatu (ili nekog drugog pomagača) i zamolite ga da vam donese hranu ili piće, ili dohvati stvari (knjigu, daljinski, telefon itd.) dok vi dojite i držite bebu.
Znači li to da beba treba više mlijeka nego što imam?
Ne. Nemojte djetetu davati bočicu! Dodavanje adaptiranog mlijeka će samo poslati poruku vašem tijelu da proizvodi MANJE mlijeka u ovo doba dana, a to vam neće pomoći. Također imajte na umu da djeca na umjetnoj hrani također navečer postaju nemirna. Konfuzne i plačljive večeri su zajedničke svim malim bebama, neovisno o hrani.
Zašto su bebe navečer nemirne?
Najčešće objašnjenje za večernju nervozu je da se količina mlijeka smanjuje navečer, zahvaljujući prirodnim izmjenama hormona tijekom dana. Ipak, dr. Peter Hartmann, znanstvenik koji se bavi proučavanjem svih aspekata dojenja je utvrdio da količina mlijeka nije bila smanjena kod žena koje je promatrao. Čak i da se količina smanji, mlijeko je obično masnije navečer (osobito ako dojite na zahtjev), pa količina kalorija koju beba unese nije znatno promijenjena. Protok mlijeka može biti sporiji navečer, što nekim bebama smeta.
Liječnici često večernju nervozu pripisuju bebinom nerazvijenom živčanom sistemu (nervoza prestaje kad beba naraste, obično oko 3. ili 4. mjeseca). Pa ipak, dr. Katherine Dettwyler (koja se bavi istraživanjem dojenja u tradicionalnim društvima) utvrđuje da bebe u Maliju, u Zapadnoj Africi, i drugim tradicionalnim društvima, nemaju grčeve ni popodnevnu ili večernju nervozu. Ta djeca su nošena cijeli dan i obično doje nekoliko puta na sat.
Možda niti jedno objašnjenje ne donosi potpun odgovor na pitanje večernje nervoze. Čini se da je to vrijeme za mnoge bebe obilježeno potrebom za malom količinom mlijeka u češćim vremenskim razmacima, kombinirano s puno držanja, grljenja i kretanja. Bebe kojima je ponuđeno izdojeno mlijeko ili nadomjesno mlijeko u bočici (ali zapamtite da to smanjuje proizvodnju mlijeka!) ponašaju se potpuno jednako navečer. Beba malo popije pa odrijema (i cendra), zatim još malo i tako stalno. Možda se beba "sjeća" da je mama tijekom trudnoće u ovo doba bila vrlo aktivna, pa želi da ju se ponovo stalno drži, ljulja i njeguje. A možda bebe u ovo doba dana jednostavno trebaju češće dojiti, a ne - dobiti više mlijeka.
Umirujući postupci za nemirno doba
- Nosite bebu u marami ili nosiljci. Obje ruke će vam biti slobodne za ostale zadatke (spremanje večere, igranje s drugim djetetom) dok držite, smirujete i dojite bebu.
- Promijenite tempo. Neka tata provede vrijeme s bebom dok se mama istušira ili jednostavno uzme malo vremena za sebe ili za odmor nakon napornog dana.
- Izađite van. Opustite bebu (a i sebe) šetnjom, ili samo sjedite i uživajte na otvorenom. Ovo učinite prije nego beba postane nervozna.
- Umirite bebu zvukom. Pjevajte, mumljajte, pričajte, šapćite šššš, slušajte glazbu ili "bijeli šum". Pokušajte s različitim zvukovima, različitim stilovima glazbe, slušajte pjevače s različitim glasovima.
- Umirite bebu ritmičkim pokretima. Hodajte, ljuljajte se, poskakujte, plešite, njišite bebu ili pokušajte s vožnjom u autu.
- Smirite bebu dodirom. Nosite ili okupajte bebu, pokušajte s masažom.
- Umanjite podražaje. Smanjite svjetla, stišajte buku, povijte bebu.
- Mijenjajte položaje pri dojenju. Pokušajte dojiti ležeći bočno, ležeći na leđima s bebinim trbuhom na vašem itd.
- Dojite u pokretu. (Dok se njišete, ljuljate, šetate...)
- Izmjenjujte ritmičke pokrete s umirujućim zvukovima.
- Izbjegavajte nametanje rasporeda bebi, a pogotovo u nemirnim večernjim satima.
Upamtite, ovo je ponašanje normalno i proći će.
Napisao/la: Roda
Prevela: Linda MF Prilagodila: GoranaVF Izvor: Kellymom.com Tekstovi o dojenju, kao i fotografije na stranici www.roda.hr vlasništvo su udruge Roda i ne smiju se prenositi bez odobrenja. Ukoliko želite širiti znanje o dojenju pozivajući se na naše stranice, kontaktirajte nas mailom na adresu dojenje@roda.hr. Hvala.