Anemija i suplementi željeza
Anemija je jako rijetka kod dojene djece. Razlozi za to su:
- Zdravo, doneseno dijete ima prirođene zalihe željeza koje su mu, uz kombinaciju sa željezom koje dobiva iz majčinog mlijeka, dostatne do navršenih 6 mjeseci.
- Iako je količina željeza u majčinom mlijeku mala, jako se dobro apsorbira- 20-40%. Usporedite to s 4% željeza koje se apsorbira iz adaptiranog mlijeka obogaćenog željezom. Visoka razina laktoze i C vitamina u mlijeku pomaže apsorpciji željeza.
- Dojena djeca ne gube željezo u stolici, kao što se događa djeci koja piju kravlje mlijeko.
Zalihe željeza koje dijete ima pri rođenju, kombinirane sa željezom koje dijete dobiva iz majčinog mlijeka, obično su dovoljne za održanje razine hemoglobina u normalnom rasponu: 10.2 – 15 gm/dL dok dijete ne napuni 6 mjeseci života. Nakon toga, dijete je spremno za nadohranu i mama može voditi računa o tome da mu nudi hranu koja je bogata željezom.
Jedna studija rađena na dojenoj djeci koja nisu primala suplemente željeza (Pisacane 1995.), pokazala je da je veća razina hemoglobina pronađena kod djece isključivo dojene 7 mjeseci ili duže, nego kod djece koja su započela s nadohranom ranije od 7 mjeseci starosti. Neka djeca iz ove druge skupine bila su anemična oko prvog rođendana dok iz prve skupine ni jedno dijete nije bilo anemično.
Razina željeza u majčinom mlijeku je konstantna i ne može se na nju utjecati ako majka jede hranu bogatu željezom ili uzima suplemente željeza.
Nedonošče će vjerojatno imati potrebu za suplementima željeza prije nego krene s nadohranom.
U slučaju da su mama i njezin doktor zabirnuti za bebinu krvnu sliku, može se napraviti jednostavan krvni test kojim se mjeri hematokrit. Pri rođenju, dijete ima visoku razinu željeza, između 13,7 i 20,1 gm/dL koja vremenom opada. U dobi od 3 mjeseca, normalna je razina hemoglobina između 9,5 i 14,5 (prosjek 12), a u dobi od 6 mjeseci, normala je između 10,5 i 14,0 (prosjek 12).
Kad se djetetu daju suplementi željeza, može se ugroziti djetetova uravnotežena iskoristivost željeza, te se mogu izazvati probavni problemi (povraćanje ili proljev). Dva proteina iz majčinog mlijeka, laktoferin i transferin, vežu željezo iz djetetovog probavnog sustava i pri tome sprječavaju razvoj opasnih bakterija kojima uzimaju željezo potrebno za rast. Kad dijete dobiva suplemente željeza, smanjuje se vezivna moć laktoferina i transferina i bakterije dobiju okruženje koje im odgovara za razmnožavanje.
Napisao/la: Roda
Izvor: The Breastfeeding Answer Book Tekstovi o dojenju, kao i fotografije na stranici www.roda.hr vlasništvo su udruge Roda i ne smiju se prenositi bez odobrenja. Ukoliko želite širiti znanje o dojenju pozivajući se na naše stranice, kontaktirajte nas mailom na adresu dojenje@roda.hr. Hvala.