Četvrto tromjesečje ili zašto je nošeno dijete najsretnije
Moja beba je sretna jedino kad je na mojim rukama. Iste minute kada je spustim, ona počinje plakati
On stvarno spava dobro, ali samo kada leži na mojim prsima, mrzi svoju kolijevku.
Plače svaki put kada je spustimo na podlogu za igranje.
Mrzi biti u svojim kolicima, svaki puta plače kada ga stavljamo u njih.
Većina roditelja primjećuje da su djeca mirnija i zadovoljnija kad su nošena, u fizičkom kontaktu s odraslom osobom koja skrbi o njima. Ono što iznenađuje jest da društvo općenito ne shvaća, ne razumije, zašto toliko djece ima potrebu da ih se nosi da bi se smirili i ono što zbunjuje još više je to što stručnjaka (a onda i roditelja, vodeći se savjetima) ulaže jako puno vremena u to da ih poliježemo! Međutim, trošimo i više od vremena, "polegni-dijete-industrija" vrijedna je milijune, krevetići koji se ljuljaju, ljuljačke na baterije, vibrirajuće sjedalice, medvjedići s otkucajima srca i popis se samo nastavlja ...
Prvi put roditelji često kupe sve navedeno, osim ako nemaju sreće da u krugu u kojem se kreću nemaju drugih roditelja male djece koji će im otkriti tajnu - odgovor leži u tome da ne inzistiramo da poliježemo djecu i ne očekujemo da će ona radije mirno ležati, nego boraviti u naručju roditelja. Ukoliko nemaju iskusnih roditelja oko sebe, novopečenim će roditeljima možda trebati više vremena da shvate i počnu suosjećati sa svojim djetetom, da razumiju njegove potrebe i vide svijet djetetovim očima.
Empatija: identifikacija s nečijim osjećajima ili jasan doživljaj tuđih osjećaja, misli ili stavova.
Da bismo mogli suosjećati s našom novorođenom djecom, trebamo sebe staviti u njihovu kožu i zamisliti kako je iskusiti njihov svijet - ali koji svijet? Svijet u kojem su provela većinu svog života, njihov "materični svijet" ili svijet u kojem su sada - naš svijet.
Da bismo ih potpuno razumjeli, moramo cijeniti tu enormnu tranziciju koju su proživjela - koncept poznat mnogima i kao "četvrto tromjesečje". Neka djeca tu tranziciju iz utrobe u svijet naprave lagano, neka druga malo teže, te su stoga ova druga često prozivana "nametljiva, prezahtjevna djeca" i o njima možemo jako puno naučiti kroz ovaj koncept.
Rođenje odjednom prekine tu organizaciju. Tijekom mjeseca koji slijedi nakon poroda dijete pokušava povratiti svoj osjećaj za organiziranost i pokušava se uklopiti u svijet izvan utrobe. Rođenje i adaptacija na život nakon rođenja pokazuju djetetov temperament, pa prvi puta ono mora poduzeti nešto da bi njegove potrebe bile zadovoljene. Prisiljeno je djelovati, "ponašati se" nekako. Ako je gladno, osjeća hladnoću ili je začuđeno, plakat će. Mora se potruditi da dobije ono što mu treba od okoline koja se za dijete brine. Ako su djetetove potrebe jednostavne i može lako dobiti to što želi, etiketirano je kao "nezahtjevno"; ako se ne uklapa spremno, bit će etiketirano kao "zahtjevno".
Dr. William Sears
Usporedimo dva različita svijeta iz kojeg i u koji se dijete rađa:
UTROBA | SVIJET |
prigušeni zvukovi | svijetlo |
stalna toplina | promjenjiva toplina |
kontinuirano hranjenje | glad i žeđ |
ograničen prostor | mnogo prostora |
vodeno okruženje, bestežinsko stanje | zrak, osjet gravitacije |
nema osjeta njuha | različiti mirisi |
stalni kontakt s majkom | ograničen kontakt |
stalno nošenje | puno manje nošenja |
golo | odjeveno |
okruženje je meko i toplo | mnogo toga je tvrdo i hladno |
Velika razlika, zar ne? Povrh svega, važno je razumjeti da je u utrobi djetetov svijet bio stalan, svaki dan je bio isti, stimulacija se nije mijenjala. No sada kad je rođeno, svaki dan je drugačiji, stalno se nešto mijenja, stimulacija je gotovo stalna.
Koncept četvrtog tromjesečja pomaže nam da razumijemo tranziciju koje novorođenče mora proći u prvih nekoliko tjedana na ovom svijetu i jednom kada to razumijemo, nalazimo mnogo načina da pomognemo - ali za mene najvažniji aspekt četvrtog tromjesečja je razumijevanje roditelja i suosjećanje prema djetetu. Jednom kada to dvoje postoji, sve teče prirodno.
Ovo su neke od učestalih tehnika smirivanja novorođenčadi koje, čini se, dosta dobro funkcioniraju, ali zapamtite da je svako dijete drugačije, ako to već niste znali, uskoro ćete naučiti što vaše dijete najviše voli i to je ono što je bitno, da je to jedinstveno za vaše dijete.
Propisani popis savjeta "učini ovo/nemoj učiniti ovo" ne pomaže nikome - i dijete i roditelji su individue, stoga popise koristite kao ideje i prijedloge. Neke stvari na tom popisu će biti neprikladne za vas i vaše dijete, neke jednostavno neće funkcionirati, neke vam se neće svidjeti - i to je u redu, jer se zapravo ne radi o tim savjetima, nego o tome da se vi i vaše dijete upoznate.
Kretanje
Utroba je prostor koji je stalno u pokretu, a Braxton-Hicksovi "lažni" trudovi krajem trudnoće bi vaše dijete svaki puta stisnuli i svaki puta kada biste se vi pomaknuli, vaše dijete bi se uskomešalo iznutra. Djeca uobičajeno vole kretanje, ali jako često ih spustimo i polegnemo negdje gdje očekujemo da su potpuno mirna. Mogli biste pokušati plesati, njihati se lijevo-desno, otići u brzu kratku šetnju ili u vožnju automobilom po neasfaltiranom putu.
Dodir kožom-na-kožu
Tako krasan način da umirite dijete! Stalan kontakt s vašom toplom, prirodno (ne)namirisanom kožom je kao raj za dijete, pomaže mu stabilizirati svoju tjelesnu temperaturu, otkucaje srca i hormone stresa, te stimulira opuštanje oksitocina - hormona ljubavi i povezivanja, u vama i djetetu. Maženje na golu kožu, zajedničke kupke, baby masaže i dijeljenje kreveta su sve redom iskustva dodira kožom-na-kožu.
Dijeljenje kreveta
Dijeljenje kreveta s vašim djetetom izvanredan je način da dobijete više sna za sve. Djeca su općenito puno mirnija i zaspu lakše ako spavaju s vama u krevetu, iako je to još uvijek tabu-tema. Iako će 60 posto roditelja prije ili kasnije podijeliti svoj krevet s djetetom, to je tema oko koje je društvu prilično neugodno, ali... to je fantastičan način da umirite dijete! Jako je važno da znate kako sigurno dijeliti obiteljski krevet.
Čvrsto povijanje (swaddling)
Zamislite koliko je stisnuto u vama bilo vaše dijete na kraju trudnoće - sada zamislite kako mu bude neobično kada se rodi i ima toliko mjesta oko sebe! Najbolja stvar koju možete učiniti je da dijete obgrlite svojim rukama, ali onda kada to ne želite ili ne možete, tada je povijanje u dekicu dobra opcija.
Povijanju se popularnost održava već dulji niz godina, međutim, postoje važne upute za sigurnost koje se trebaju poštivati ako se odlučite umotavati svoju bebu na taj način.
- Ako dojite, gledajte da je beba nahranjena prije nego je umotavate i pazite na to da bebu redovito podojite, da odgovarate na njene zahtjeve.
- Nikada ne umotavajte djetetovu glavu ili preblizu oko lica.
- Nikada ne umotavajte dijete kada je bolesno ili ima vrućicu.
- Pazite da djetetu nije prevruće i obavezno koristite samo prozračne/tanke tkanine.
- Umotavajte dijete samo dok se ne zna okretati samostalno*.
- Uvijek poliježite dijete da spava na leđima.
- Ne umotavajte djetetova prsa prečvrsto.
- Ne umotavajte djetetove bokove i noge prečvrsto, djetetove noge bi trebale biti slobodne da se mogu zgrčiti u položaj "žabe".
- Počnite umotavati dijete što prije, ne umotavajte 3-mjesečnu bebu ako to do tada niste činili.
- Ne koristite čvrsto povijanje prečesto i predugo, najbolje samo kad je novorođenče previše uznemireno i ne uspijevate ga drugačije smiriti.
*Američka Akademija Pedijatara (AAP) preporučuje swaddling za bebe od 0-14 tjedana.
Nošenje djeteta
Nošenje djeteta (na rukama, u marami ili drugoj platnenoj nosiljci) savršen je način da dijete ostane smireno i sretno. Nošenje produžuje trajanje stanja "tihe budnosti" - vremena zadovoljenosti kada dijete najviše "upija" okolinu. Kada je dijete u trbuhu, ono provodi 100 posto svog fizičkog kontakta s nama - no onaj tren kada se rodi, taj postotak pada na samo 40 posto! Nošenje djeteta u marami također znači da imate dvije slobodne ruke!
Pažljivo odaberite svoju maramu/nosiljku. Dobra nosiljka je jednostavna za korištenje i podupire i vašu i kralježnicu vašeg djeteta i istovremeno ne bi smjela vršiti nikakav pritisak na djetetove kukove u razvoju - novorođenčad bi se uvijek trebala nositi licem prema vama u pozi "žabljih nogu", ne s visećim međunožjem, kako to zna bivati kod komercijalnih nosiljki za djecu. Gledajte da dijete u nosiljci nosite kao "na rukama" - što znači: kako biste nosili dijete kada biste ga držali u rukama!
Nošenje djeteta je odličan način da se i očevi zbliže s djetetom!
Uobičajeno je da dijete počne plakati kada se stavi u maramu, što ne znači da ne voli marame - to samo znači da se trebate kretati, stoga počnite plesati! I kod nošenja postoje pravila kojih se treba držati, akronim TICK jasno iznosi ta pravila:
Pravilo TICKS
- Čvrsto (Tight);
- Uvijek pod nadzorom, pregledno (In view at all times);
- Na domet poljupcu (Close enough to kiss);
- Držite bradu udaljenu od prsa (Keep chin off the chest);
- Poduprta leđa (Supported back).
Položaj
Položaj "tigra na stablu" u kojem dijete leži trbuhom na podlaktici roditelja, često je čaroban i zaustavlja plakanje kod djece u trenu!
Zvukovi
Djeca vole zvukove, ali najčešće one na koje biste zadnje pomislili. Mnogoj djeci je zvuk usisavača puno više umirujući nego uspavanka. Bijeli šum na CD-u možete vrtjeti cijelo vrijeme dok dijete mirno spava.
Hranjenje
Ako je vaše dijete gladno, ništa ga neće smiriti, pa uvijek vodite računa o tome da sasvim malom djetetu često ponudite dojku, čak i onda kad možda ne očekujete da bi moglo biti gladno. Hranjenje je uvijek bolje ako je dijete vođa hranjena, a ne rutina - bilo da je riječ o dojenju ili bočici.
Imajte na umu da vaše dijete možda nije uvijek gladno da bi pojela sve što joj je ponuđeno, možda samo želi utažiti žeđ ili se utješiti sisanjem. Djeca sisanje doživljavaju kao nešto umirujuće i zadovoljavajuće. Sisanje pomaže bebinim kostima lubanje da se vrate u normalan položaj nakon rođenja, ali im daje i osjećaj ugođaja i sigurnosti.
Kupka
Utroba je mokro i toplo mjesto. Svijet kakav mi poznajemo je suh i hladan! Ponekad jedna fina topla kupka može zaustaviti djetetov plač u roku nekoliko sekundi - još bolje ako se toj kupki pridruže mama ili tata, jer kontakt kožom-na-kožu predivno može umiriti bebu.
Svjež zrak
Ako sve drugo zakaže, mnoga djeca prestanu plakati trenutačno kad izađu na svjež zrak. Nisam sigurna je li to zbog kretanja (tj. hodanja preko grba s kolicima/skakutanje u marami i kretanje i skretanje u automobilu) ili zbog promjene zraka - ali funkcionira!